Panen kirja vaid pärmitaigna retsepti ja juhised täidise valmistamise osas.

Pärmitaigen

550g nisujahu, 2 munakollast, 400ml piima, 100gr võid, 2sl suhkrusiirupit või suhkrut, 1tl soola, 3 sl oliiviõli;  eelkergituseks 25 gr pärmi, 1tl suhkrusiirupit või suhkrut, 2- 3sl jahu.

Pärmist, suhkrust , jahust ja 200ml leigest piimast segada eelkergitustaigen ja lasta soojas kohas seista. Mõne aja pärast lisada ülejäänud jahu, toasoe või, ja lahtiklopitud munakollased, valada juurde vajalik kogus leiget piima ja segada taigen. Sõtkuda kuni taigen lööb nõu küljest lahti. Siis lisada oliiviõli ja sõtkuda see taignasse. Seejärel panna taigen jahuga ülepuistatud taignalauale ja lasta räti all tunnikese kerkida.

Samal ajal võib valmistada täidise.  Selle taignakoguse jaoks oleks tarvilik umbes kilo täidist. Minul tuli välja nii umbes 20 pirukat. Aga see sõltub sellest kui suuri pirukaid oled harjunud tegema. Täidise osas annaksin edasi vaid suunised. Näiteks: praetud sibul, hakkliha, küüslauk, keedetud riis ja muna, singi kuubikud,  ja maitseaineid oma äranägemise järgi või erinevaid juuste, päikesekäeskuivatatud tomateid, basturmad või salaamivorsti viile, õhukäeskuivatatud sinki, värskeid basiilikulehti. Ühesõnaga täidise osas saab fantaasial lasta lennata ja oluline protsessi juures on see, et keegi seda loomingut ka pärast sööks.

Kui taigen ja täidis valmis jagan mõlemad pallikesteks ja vormin pirukad. Täidise pallid olen veretanud jahus enne taignasse panemist. Täidise palli kuju võiks jäljendada piruka kuju, sest kui pirukas on pikliku kujuga ja täidis ümmargune, siis tuleb tublisti saia süüa enne kui lihani jõuab… Ei ole tore.  Kõige lõpuks määrin lahtiklopitud munaga. Kui ei soovi väga tumedat tooni pirukale võib lahtiklopitud munasegu lahjendada veega.

Küpsetan esimesed kümme minutit ringõhuga ahjus 200 kraadi juures ja seejärel alandan temperatuuri 175 kraadini ja lasen paarkümmend minutit olla. Ahjus hoidmise aeg sõltub ka piruka suurusest. Minul olid suuremad pirukad ja seetõttu ka pikem aeg.

Kui ei taha krõbedamat koorikut pirukale võib lasta pirukatel peale ahjust välja võtmist pisut tõmmata rätiku all.

Kogu pirukavalmistamise operatsiooniks peaks varuma vähemasti paar tundi aega.

Kui ahjust tulnud pirukad kiiresti maha jahutada ja pakkida kilekottidesse ning seejärel  panna sügavkülma on järgmisel nädalal sealt  neid nälja korral mõnus võtta. Mikrosse – sulatus ja soojendus. Kes on harjunud tööle oma ampsu kaasa võtma ei peagi vaeva sulatamisega nägema, sest lõunapausiks on pirukas juba sulanud. Head katsetamist!

Autor admin / Kommenteerimine on hetkel suletud / Postitatud rubriiki Kokandus /